google analitika

02 март 2014

ĐURĐEVAK

Convallaria majalis

Taksonomija

  • Carstvo: Plantae
  • Razdeo: Angiosperms
  • Klasa: Monocots
  • Red: Asparagales
  • Porodica: Asparagaceae
  • Potporodica: Nolinoideae
  • Rod: Convallaria

Drugi nazivi

đurđica, šmarnica, đurđevac

Opis biljke

Biljka đurđevkaĐurđevak je zeljasta višegodišnja biljka koja formira velike kolonije širenjem korena. Ima zvonaste bele mirisne cvetove, viseće i raspoređene u grozdovima. Svaki se sastoji iz šest latica snežnobele boje (ponekad i roze), prijatnog mirisa. Tamnozeleni kopljasti listovi, obično po dva-tri, obavijaju cvetnu dršku sve do jeseni. Đurđevak ima debeo koren, člankovit, beličast i horizontalan. Plod je mali, narandžasto-crvene bobice 5-7mm, koji sadrži nekoliko velikih od beličaste do braonkaste boje semena a koje kad je suvo izgleda kao providna perla 1-3mm.

Poreklo

Ova biljka je poreklom iz šuma širom umerene klime severne hemisfere Azije, Evrope i istočnog SAD-a.

Stanište

Raste u senovitim šumama, posebno u hrastovim, u šikarama, brdskim livadama, a uzgaja se i oko kuće.

Razmnožavanje i gajenje

đurđevakIzuzetno je dobar pokrivač tla i može se koristiti za sadnju na senovitim mestima i na umereno plodnim zemljištima. Pogodna je za ivičnjake, kamenjare, a uspeva i ispod drveća, gde zbog jake senke čak ni trava ne raste. Na mnogim mestima je proređen zbog prevelikog iskorišćavanja. Ipak, zahvaljujući brzom vegetativnom razmnožavanju retko dolazi do istrebljenja.

Lekovito delovanje

Koristi se u službenoj medicini za lečenje srčanih bolesti, reguliše rad srca, jača ga, ublažava grčeve i deluje povoljno na krvne žile. Sadrži otrovne glikozide i alkaloide. Danas farmaceutska industrija proizvodi velik broj preparata. Dejstvo se pokazuje u pojačanom izlučivanju mokraće, naročito kod srčanih bolesnika nervoznog stanja. Biljku treba brzo sušiti i spremiti u dobro zatvorene limenke, jer vazduh i vlaga joj štete. Suši se na papiru ili tkanini u hladu uz češće mešanje. Sveža biljka je lekovitija i postojanija i jače deluje.

Lekoviti deo biljke

Koristi se cela biljka, cvetovi lišće i koren.

Otrovnost

Đurđevak je otrovan! Znaci trovanja su jak proliv, povraćanje, opšta slabost, i iznemoglost. Protiv otrov - kod trovanja đurđevkom kuvati hrastovu koru u mleku! Posle branja ruke dobro oprati toplom vodom i sapunom. Trudnice i deca neka je ne beru!

Pripremila: Jelena Lekić, IV-2

Izvor:

Нема коментара:

Постави коментар