Datura stramonium
Taksonomija
- Carstvo: Plantae
- Razdeo: Angiosperms
- Klasa: Asterids
- Red: Solanales
- Porodica: Solanaceae
- Potporodica: Solanoideae
- Rod: Datura
Narodni nazivi
kužnjak, bikov list, bika, bulnjak, kravljača, smrdljika, stemičnjak, trava od astme, trava od sipnje, trava od zaguši, velja turica, zli čičak, zubna trava, kužjak
Opis biljke
Stanište
Raste kao korov na zapuštenim zemljištima, u ruševinama, uz putove, na poljima, u blizini naselja. Daturu možemo naći svuda u svetu. Vrlo je otporna i možete je potražiti gde god da se nalazite. Raste na vlažnom i ponekad suvom tlu. Ne zahteva bogato tlo i zato može uspeti gotovo svuda, a zbog njene rasprostranjenosti smatraju je korovom.
Sastav
Atropin stimulira centralni živcani sistem izazivajući stanje delirijuma, nemira, mentalne uzbuđenosti i halucinacija, a povišuje i telesnu temperaturu. Dobro se apsorbuje oralno i ubrzano se otpušta iz organizma. Skoro ista količina nepromenjenog atropina izlazi iz organizma u urinu i potpuno se izluči za oko 24 sata. Scopolamin se razlikuje od atropina po tome što ima sedativno delovanje na centralni nervni sistem (koristi se kao anestetik, u tabletama protivmucnine i slično).
Lekovitost
Homeopaski preparat Straminum se daje osobama, koje imaju jaki strah od: vode i to duboke i tamne, klaustrofobija i to naročito od tunela, podruma, mračnih prostora, pasa, smrti, nasilja, samoće noću, usamljenosti, izolovanosti i dr.
Istorija
Ostaci Daturinih plodova kao i semenki nađeni su među ritualnim stvarima u području severnog Teksasa, iz perioda 2000 p.n.e. Često su nađeni u sklopu drugih halucinogenih biljaka kao što su pejotl.
Takođe, razne slikarije iz teregije (2200 do 950 pr.n.e.) prikazuju šamane kako drže daturine simbole. Datura metel je poznatija kao halucinogen u Starom svetu - Kine. D. metel je jedna od 50 osnovnih biljaka u Kineskoj herbologiji. U staroj Kini, datura se mešala sa kanabisom u vinu kao lagani anestetik kod manjih operacija. Prirodno stanište ove vrste je Kina.
I danas možemo naići na kult dature u Severozapadnoj Americi i severnom Meksiku. Ova biljka se takođe koristi u Africi, Indiji, Kini i drugim zemljama.
Upozorenje
Cela biljka je otrovna. Sadrži otrovne alkaloide atropin, hioscin-skopalmin, hiosciamin.
Simptomi trovanja, između ostalih:
konfuzija, uznemirenost, vrtoglavica, posrtanje, halucinacije, ubrzani srčani puls, gubitak pamćenja, mučnina, širenje zenica oka, nerazumljiv govor, povišena telesna temperatura, žeđ, nesvestica, nekontrolisano mokrenje.
Izvor:
Нема коментара:
Постави коментар