Taksonomija
Carstvo: Plantae
Razdeo: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Red: Lamiales
Rod: Lamiaceae
Porodica: Mentha
Drugi nazivi
Bela nana, dimljus, janješka metica, ljuta nana, merka, metva, metvica (Vuk), nana (Vuk), nane, nanejag, paprena metva, paprena metvica, paprena nana, pitoma nana, poprova meta, crna nana.
Opšti opis biljke:
Lekovito dejstvo:
Nana se upotrebljava kao prijatan, blag i neškodljiv lek za umirivanje, protiv gasova, nadimanja i grečva, protiv te�kog varenja, kao stomahik, nana ulazi u sastav ačjeva za lečenje �uči. Nanino ulje ima slaba anestetikča svojstva i prijatan miris koji osveažva, zbog ečga se upotrebljava i protiv gađenja i povraćanja. Rastvor ulja u alkoholu koristi spolja protiv bolova od neuralgije, reumatizma i nazeba. Mentol, naime, draži nerve u koiž, lako isparava i zbog toga hladi. Nana se ne sme kuvati, već samo preliti kljucalom vodom da ne izvetre lekoviti sastojci. Pitoma nana je potpuno neškodljiva, korisna je protiv mučnine tokom putovanja, ovo je od posebnog znaačja za osobe s poremećenim varenjem, grečvima, neprijatnim zadahom iz usta itd. Nana može da bude i odlianč začin, sa pasuljem itd.
Sastav:
Nana je vrlo mirisna, osobito list, jer u njemu ima najviše etarskog (isparljivog) ulja, od ečga, uglavnom, i potiču lekovitost i prijatan miris ove tako korisne biljke. Osim isparljivog (etarskog) ulja svojstvenog prijatnog mirisa koji osvežava i hladi (zbog prisutnog mentola), u listu ima i malo tanina (oporih, tšavskih materija), gorkih i drugih korisnih sastojaka, zbog čega je dejstvo ove biljke višestruko, raznovrsno, pa joj je i primena tako široka.
Pripremio: Daniel Katačić IV-5
Нема коментара:
Постави коментар