Celtis occidentalis
Taksonomija
- Carstvo: Plantae
- Razred: Magnoliopsida
- Red: Rosales
- Porodica: Ulmaceae
- Rod: Celtis
- Vrsta: Occidentalis
Opšti opis
Lišće
Baza lišća je asimetrična. Listovi su u aprilu i maju zelenkasto žuto, tokom leta boja im se menja u tamno zelenu. Lišće jedu štetni insekti, koji prouzrukuju ozbiljnu štetu. Veliki broj insekata i gljiva izazivaju ubrzano truljenje. Lišće za vreme rane jeseni dobija bradavičaste ispupčine i požuti. Bođoš ima zgodno okruglu krošnju, koja se u principu ne menja.
Plodovi
Ono što ovo drvo čini posebnim jeste njegov plod. To su zelenkaste male bobice, koje rastu iz petiljke. U septembru ili oktobru postaju narandžaste ili ljubičaste i padaju na zemlju ili ih pojedu ptice. Cvetovi su jednodomi, zelenkasti, sitni, promaljaju se u rano proleće, istovremeno s listanjem. Plod je okrugla, plavičastocrvena ili tamnocrvena koštica. Bobica je jestiva, a za ishranu ga najviše koriste ptice.
Grane
Stablo
Stablo ovog fantastičnog drveta je svetlo sivo. U mladosti je glatko ali sa godinama potaje sve hrapavije, jače i krupnije. Sve se više produbljuje i kora postaje šarenija. Bođoš ima nepogrešivu šaru na stablu, što mu daje posebnu ulogu u biljnom svetu. Kora stable je svetla braon ili srebrno siva.
Koren
Koren raste sve više i dublje se probija u zemlju. Koreni su razgranati i rastu neprestano. Toliko su jaki da uspevaju da probiju asvalt.
Razmnožavanje
Razmnožava se tako što bobice padaju na zemlju ili ih ptice pojedu. Lišće jedu raznorazni isnsekti i na taj način ih prenose dalje. Seme raznose neke životinje kojima je to hrana a ponekad i kiša. Vrste se razmnožavaju primarno po semenu.
Upotreba
Stanovište
Kao što smo već rekli, ovo drvo ne bira mesto gde će živeti. Raste u mnogim različitim uslovima, u perfektno bogatim morskim zemljištima, ali i na brdovitim kamenim predelima. Može da izdrži veoma hladne predele i ima ih u gradovima. Voli bogata i sveža zemljišta, iako uspeva i na slanim i ocedenim, peskovitim zemljištima. Otporan je na niske temperature i sušu. Takođe, dobro podnosi gradska zagađenja.
Zanimljivost
U mom gradu, Somboru, za koji se i dan danas ne zna da li je park u gradu ili grad u parku, nalaze se drvoredi Američkog koprivića. Centar, četiri venca, okružuju trostruki i četvorostruki drvoredi. Oni su zasađeni još krajem prošlog veka, u doba tadašnjeg gradonačelnika dr. Ćihaš Benea. Dr. Ćihaš Bene nije slučajno odabrao baš Celtis Occidentalis za osnovnu vrstu somborskih drvoreda. U borbi protiv ravničarske prašine, biološka svojstva bodoša pokazala su se izuzetno dobro. Prebrodivši prvih 5-6 godina sporog rasta, bodoš je izrastao u snažno stablo mocne krošnje sa grubom, rapavom lisnom masom koja idealno apsorbuje prašinu, buku i gasove. Pokazalo se da ne zahteva naročitu negu i nema veće prohteve prema zemljištu. Bođoš je danas gotovo simbol Sombora. Dominira somborskim drvoredima u kojima je preko 20.000 stabala, od kojih je oko 8.000 bodoša. Ali nije to bilo koji bodoš. To je onaj pod čijom krošnjom je Jagra (poznati somborski kočijaš) decenijama u svom fijakeru dočekivao mušterije.
Pripremila: Nuša Sredojev, IV-3
Izvor:
Нема коментара:
Постави коментар