google analitika

27 новембар 2013

Kaki


Svjež plod ili sok kakija uzimamo za liječenje zatvora i upale crijeva, hemeroida, bolesti želuca, a pomaže i protiv visokog pritiska. Kaki (Diospyros kaki L.) pripada porodici draguni (Familiae Ebenaceae). Prirodni je antihelmetik, antimutagenik, antitusik, aperitiv, adstrigent, ekspektorant, febrifug, laksativ, stomahik, stiptik.

Druga imena kakija su japanska jabuka, kakijevac, kakijev dragun. Engleski naziv mu je Chinese Persimmon, Japanese Persimmon, Kaki Persimmon, francuski kaki, njemacki Kaki-Pflaume, talijanski diospiro, kaki. Naziv kaki u Mandžuriji u Kini u prijevodu znači hrana bogova. Domovina kakija je Azija, i to Mandžurija u Kini te Japan odakle se širi po cijelom svijetu kao istočna zlatna jabuka. U 14. vijeku u Europu kaki donosi Marko Polo. Sjemenke kakija preživjele su razaranje atomske bombe 1945. u Nagasakiju u Japanu, prema podacima botaničara Tatsuo Miyajima…
Ljekovito djelovanje
List kakija koristimo kao dobar adstrigent (svojstvo stezanja tkiva) u liječenju raznih tegoba. Plod kakija ima veliku nutrititivnu vrijednost i dobra prirodna ljekovita svojstva te se preporučuje kao antitusik, adstrigent, laksativ i stomahik. Svjež plod ili sok kakija uzimamo za liječenje:
- bolesti crijeva (kronične konstipacije – zatvora, upalnih stanja i infekcija crijeva, poremećene probave i pražnjenja naročito za vrijeme putovanja ili promjene klime),
- bolesti želuca (kod prehlađenog želuca, gastroenteritisa, lošeg varenja želuca, loše probave),
- za liječenje hemeroida (sprječava tvrdu stolicu i djeluje povoljno na pražnjenje crijeva),
- bolesti jetre i žuči (uzima se kod masne jetre, slabog rada jetre, slabog izlučivanja žuči, ),
- ako plod kuhamo tada njime liječimo proliv (dijareju),
- osušeni zreo plod kakija dobro je ljekovito sredstvo za liječenje komplikacija sa bronhima i to naročito kod suhog kašlja (uzimamo prašak od suhog kakija),
- mladi izdanci grana djeluju kao adstrigent i stiptik,
- svježe istisnuti sok kakija kod liječenja visokog pritiska
- cvjetne čaške za liječenje štucavice,
- bolesti živaca (umirujuće djeluje na živce koje relaksira i jača),
- jačanje imuniteta.
Ako ogulimo kaki te ga ostavimo da odstoji na suncu i preko noći on poprimi izvana bijelu boju te takvog koristimo u terapiji za liječenje:
- raznih parazita u crijevima (antihelmetik),
- za zaustavljanje krvarenja (antihemoragik),
- za liječenje kašlja (antitusik)
- te za liječenje visoke tjelesne temperature tijela ili navale vrućine u glavu ili tijelo (valunzi).
Novija istraživanja potvrđuju ljekovito djelovanje kakija uz saznanja o njegovom djelovanju u ogledima na životinjama kao antimutagenik i metabolik (djelovanje na metabolizam masnoća – kolesterol, trigliceridi – lipidi), kao i antitumorsko djelovanje. Dobar prirodni i ljekovit proizvod od kakija je dakako i rakija koja ima poseban aromatičan ukus. Sušeni plodovi kakija su dobra i zdrava namirnica u zimskim mjesecima veće nutritivne vrijednosti. Sjeme kakija je dobar surogat za kavu ako ga prepržimo i sameljemo u prah. Koža – kora ploda kakija može se sušiti te mljeti u prah i koristiti kao zaslađivač. Pupoljak kakija je dobar adstrigent i stiptik. Plod u zrelom stanju generalno ima ljekovita svojstva kao što su antitusik, adstrigent, laksativ, stomahik, a svjež plod u potpunom zrelom stanju dobro je ljekovito sredstvo za liječenje hemeroida i raznih poremećaja pražnjenja crijeva kao laksativ, a ako plod kakija kuhamo tada je dobar antidijaroik. Suh plod kojeg usitnimo u prašak (prašak pomiješamo s medom ili stavimo u čaj) dobar je antitusik. Svjež sok ili sok iz ploda kakija dobro je ljekovito sredstvo za liječenje visokog pritiska – hipertenzije.

Izvor:

Нема коментара:

Постави коментар