Kefir, napitak dugovečnosti poreklom sa Kavkaza je zdrav mlečni proizvod koji lako možete pripremiti i u vašem domu. Terapeutska svojstva kefira potiču od njegove mikroflore tj. od kefirnih zrna. Tako je još 1887. god.priznat kao najbolje sredstvo protiv plućne tuberkuloze. Radi lake probavljivosti i podržavanje apetita, upotrebljava se kao sredstvo kod rekonvalescenata i oslabelih osoba.
Lekovita svojstva Kefira:
Uspešno se primenjuje za lečenje želudačnih i crevnih poteškoća i katara, nekih bubrežnih bolesti, određenih nadražaja jetre itd. Kefir se može koristiti koristi kod bolesti želuca i creva, akutne upale jetre, hemijskog stersa (zloupotreba lekova i narkomanija), bubrežnih bolesti, bolesti kože, TBC-a, karcinoma, zatvora, anemije, alergija i astme, kardiovaskularnih bolesti, dijebetesa, a za decu je dobar kao zamena za mleko. Na Kavkazu ga deca i odrasli piju umesto vode.
Kako napraviti kefir?
- U teglu sipati mleko sobne temperature, dodati kašiku zrnca Kefira i ostaviti 24h na sobnoj temperaturi.
- Sutradan procediti kefir, kroz plastičnu cediljku mešajući plastičnom, silikonskom ili drvenom kašičicom lagano, da se gljive ne oštete. Dobije se dve šolje kefira koji je veoma prijatnog ukusa.
- Gljive oprati vodom, svaki treći, četvrti dan i prebaciti u čistu teglu s mlekom, pokriti gazom (da ne uleću mušice a da ima vazduha) i ostaviti da prenoći na tamnom mestu.
- Sutradan i svaki sledeći dan ponavljati postupak. Vremenom, gljive se umnože pa možete deo pokloniti nekom.
- U pripremi kefira koristiti isključivo plastične, staklene ili porcelanske sudove, nikako metalne ne dovoditi u vezu sa gljivama.
- Ako idete na odmor, gljive se operu i stave u teglu, kašika gljiva na 1 čašu vode. Tako spremljene mogu se očuvati 20-ak dana.
- A ako volite voćni jogurt, dodajte 3-4 jagode ili maline, 10-ak višanja, 3 kajsije ili neko voće koje volite pomešajte sa kašičicom meda ili šećera, dodajte kefir i dobili ste voćni kefir tj. predivan osvežavajući dezert, večeru…
Upotreba Kefira: - alergijski osip, ekcem – 0,5 Litre dnevno (obolele delove namazati kefirom)
- problem sa bubrezima i bešikom -1 litar dnevno
- bolesti zavisnosti (alkoholozam i narkomanija)- 1litar kefira dnevno
- čir na želucu i dvanaestopalčnom crevu -1 litar dnevno (tokom 2 meseca)
- astma, bronhijalni katar- 1 litar dnevno
- snižava pritisak i telesnu težinu
- anemija i leukeminja 1 litar ( u težim slučajevima 2 l dnevno)
- upala žučne kese i žučnih bolesti- 1 litar dnevno (2-3 meseca)
Izvor:
Нема коментара:
Постави коментар