google analitika

07 новембар 2014

LIJEK ZA ATRITIS, IŠIJAS, REUMATIZAM, BOLNA KOLJENA, TRN U PETI, BOLOVE U KUKU, OBOLJENJA ZGLOBOVA…

Njemačko-američki “otac” sirove ishrane, i autor knjige Živjeti bez bolesti, Ernst Günter svojevremeno je objavio zanimljiv recept za liječenje artritisa, gihta, išijasa, reume, te ostalih upalnih i bolnih stanja na zglobovima, kukovima, prstima ruku i nogu, koljenima, i bolnoj peti (trn u peti). Lijek se sastoji u vidu obloga koje stavljate na bolna mjesta i koji djeluju direktno na mjesto na kojem se problem manifestuje.
zdravljebezdoktora

Obloge se prave na sljedeći način:

Potrebni su vam:
- krompir,
- crveni luk i
- sjeme lana.
Potopite punu supenu kašiku sjemena lana u 2-3 dcl vode. Vodu kuvajte desetak minuta dok sjemenke lana ne naprave škrobasu smjesu.
Istovrmeno operite kompletan krompir i izribajte ga skupa sa korom. Izribajte i srednju glavicu crvenog luka. Kada se voda sa lanenim sjemenom ohladi dodajte luk i krompir i sve dobro izmješajte. Ocjedite višak tečnosti iz smjese.
Ukoliko se radi o problemima na prstima ruku ili nogu , odnosno peti smjesu stavite u stare rukavice ili čarapu obucite na ruke ili noge te preko navucite najlonske kese koje ćete vezati tako da višak tečnost ne može izlaziti vani. Na druge dijelove tijela kao što su kukovi, kičma, rebra, koljena i sl. predlažemo da smjesu umotate prvo u gazu te položite na oboljelo mjesto , nakon toga cijelo područje omotajte nekim zavojem ili prozirnom folijom za domaćinstvo koja će smjesu držati pripijenu za oboljelo mjesto. Ove obloge potrebno je držati tokom noći, odnosno spavanja, na oboljelim mjestima te ujutro baciti a mjesta oprati sapunom i vodom.
Ukoliko su mjesta vidna a luk vam eventualno iritira kožu, odnosno pravi crvenilo, kožu prvo možete namazati nekom jako masnom kremom ili maslinovim uljem ili možete pojačati sloj gaze na smjesi. Istovremeno sa korištenjem ovih obloga sa vana potrebno je redovno svakodnevno koristiti riblje ulje koje će djelovati iznutra. Proceduru ponavljate kada god možete sve dok ova masa ne “izvuče” oboljenje iz tijela.
Ovaj recept iako ne dolazi iz naših krajeva nadovezuje se na tradiciju koja je u našim narodima poznata odavnina u obliku obloga od luka i krompira za različita upalna stanja. Stoga preporučujemo i našim čitaocima koji imaju neki od navedenih problema da probaju ovaj prirodni metod kako bi se riješili navedenih tegoba.

Korijen maslačka učinkovitiji od kemoterapije

Čaj od maslačka djeluje na rakom zahvaćene ćelije tako da se one raspadaju u roku od 48 sati, a za to vrijeme nijedna nova zdrava ćelija u organizmu ne “oboljeva”.
dandelion-roots
Ova nepravedno zapostavljena biljka, često smatrana korovom, ima mnogo ljekovitih svojstava, a potrebno je samo ubrati na čistim obroncima, daleko od saobraćaja. Iako su naše bake pravile sirupe od cvjetova maslačaka znajući da sadrži mnoge ljekovite supstancije, ono što sigurno nisu znale jest da korijen maslačka može pomoći oboljelima od raka.
Naučnici su otkrili da korijen ove biljke djeluje “bolje” od hemoterapije, jer ona “ubija” sve ćelije, a korijen maslačka samo zahvaćene karcinomom.
Osim što ima diuretska svojstva, podstiče izlučivanje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje holesterol. Sadrži vrlo važne vitamine i minerale kao što su vitamin B6, tiamin, riboflavin, vitamin C, gvožđe, kalcijum, kalijum, folnu kiselinu i magnezijum.
Sadrži i do 535% potrebnog dnevnog unosa vitamina K i oko 110% preporučenog dnevnog unosa vitamina A. To su sve činjenice o ovoj biljci koje su poznate godinama.
Čudotvorni čaj od maslačka
Na univerzitetu Windsor u Kanadi sprovedeno je inicijalno istraživanje na Odsjeku za hemiju i biohemiju, a rezultati daju novu nadu oboljelima od raka. Otkriveno je da korijen maslačka učinkovito “ubija” ćelije zahvaćene karcinomom bez ikakvih štetnih djelovanja na ostale ćelije u organizmu, objavljeno je na portalu Natural News.
Čaj maslačka djeluje na zahvaćene ćelije tako da se one raspadaju unutar 48 sati, a za to vreme nijedna nova zdrava ćelija u organizmu ne “oboljeva”, pokazalo je istraživanje. Zaključeno je da kontinuirani tretmani s korijenom maslačka mogu uništiti većinu rakom zahvaćenih ćelija kod oboljelih, a zbog ovih neočekivanih rezultata tim istraživača dobio je dodatnu potporu da nastavi s istraživanjima ove čudotvorne biljke.
John di Carlo, 72-godišnjak koji se lično uvjerio u ljekovitost maslačka, prošao je intenzivne i “agresivne” tretmane hemoterapije u borbi za zdravlje, a na lječenju je bio pune tri godine prije nego što su ga ljekari pustili kući da provede poslijednje dane sa svojim najbližima.
S obzirom na to da su ljekari imali sve manje alternativa u pronalasku funkcionalnog rješenja u borbi protiv njegove bolesti, predloženo mu je da pije čaj od korijena maslačka kao poslednju slamku spasa. Nakon samo četiri mjeseca, piše Natural News, ovaj čovjek doživio je remisiju bolesti (djelomično ili potpuno povlačenje bolesti).

SURUTKA KAO LEK ZA DOBRO ZDRAVLJE

Surutka kao lek je provereno sredstvo za jačanje imuniteta,kao i za regulaciju rada creva, pri čemu sprečava  upalne procese u organizmu.Odlično se pokazala i surutka za mrsavljenje te je preporučuju mnogi nutricionisti. Lekoviti napitak bogat je mineralima,vitaminima i kvalitetnim proteinima,kojih ima u majčinom mleku.

SURUTKA SASTAV

Ovaj nusproizvod koji nastaje prilikom pripremanja sira, bogat je mlečnom kiselinom i enzimima, ali i visokovrednim belančevinama, vitaminima (B6,B2, B12, K, C), mineralima(kalijum,kalcijum,magnezijum,fosfor), amino-kiselinama, a pored toga ima nisku kaloričnu vrednost. Vekovima se koristi surutka kao lek i  sredstvo za podsticanje apetita  i poboljšanje varenja, a savremena nauka dokazala je da, osim toga,sprečava pojavu hipertenzije, moždanog i srčanog udara, regulise holesterol,povećava mišićnu masu,prevenira osteoporozu,jača imunitet, elimiše stres,obezbeđuje organizmu visok nivo energije. Zato mnogi  nutricionisti,eksperti, i  lekari ,savetuju da se svakodnevno  konzumira ovaj mlečni napitak. Surutka u prahu se dobija industrijskom preradom mleka i ne može da konkuriše domaćoj surutki koja je puno zdravija.

SURUTKA PROTEINI

  • Beta-laktoglobulin: istraživanja su pokazala da ovaj protein (ima ga i u surutka kao lek majčinom mleku) vezuje vitamine topljive u masti, koji tako postaju bolje lskorišćeni u  organizmu. Ujedno je odličan izvor takozvanih lančanih amino-kiselina koje sprečavaju pucanje mišića tokom vežbanja, a važne su i za obnavljanje oštećenih ćelija jetre, pa bi beta-laktoglobulin iz surutke u budućnosti mogao odigrati ključnu ulogu u lečenju ciroze. Inače, ova belančevina ulazi i u sastav hrane za novorođenčad.
  • Alfa-laktalbumin: odličan je izvor osnovnih amino-kiselina, vezuje se za kalcijum i jača kosti. Osim toga, podstiče lučenje serotonina (koji se još naziva i “hormon sreće”), pa se depresivnim osobama savetuje da svakodnevno piju surutku.
  • Imunoglobulini: čine oko 10% belančevina u surutki i u majčinom mleku, a važni su za jačanje imuniteta ne samo u novorođenčadi nego i kod odraslih.
  • Laktoferin: ova belančevina ima važnu ulogu u prevenciji upalnih procesa jer se vezuje za gvožđe kojim se hrane patogene bakterije i virusi. Pored toga,laktoferin podstiče stvaranje korisnih bakterija u probavnom traktu kao što je Biftdobacterium bifidus.
  • Laktoperoksidaza: poput laktoferina,ova belančevina sprečava rast patogenih bakterija koje se hrane gvožđem i na taj način zaustavlja upalne procese.

KAKO SE PRAVI SURUTKA

Prokuvati litar mleka i dok je još vrelo, dodati sok od jednog limuna. Ostaviti da odstoji neko vreme, dok se ne odvoji providna zelenkasta tečnost – surutka,koju treba presuti u flašu i odložiti u frižider. Ono što preostane jeste ukusan, mladi domaći sir.

KOLIKO SURUTKE TREBA PITI DNEVNO

Uzima se jedna manja ili veća kašika surutke i stavlja se u 2 dl vode(jedna čaša),uz svako jelo se pije.Ovo će naročito pomoći osobama koje su sklone gorušici(pročitajte više u članku gastritis simptomi),jer ćemo na taj način pomoći izlučivanju želudačne kiseline i olakšati varenje u debelom crevu..

SURUTKA KAO LEK ZA JETRU

Jetra je jedini organ u ljudskom telu koji ima moć regeneracije, a ima ključnu ulogu u preradi hrane i detoksikaciji organizma. Da bi surutka kao lek pomogla obnavljanje oštećene jetre, potrebno je u dužem periodu svakodnevno piti od pola litra do litar ove tečnosti.Tokom terapije, moraju se izbegavati masna hrana, alkoholna pićacigarete i  druge materije koje oštećuju jetru.Ova lekovita tečnost ima blagotvorno dejstvo u slučaju problema sa varenjem, nadutosti stomakaneredovne stolice, poremećaja bakterijskeflore u crevima i hronične upale.

SURUTKA ZA MRSAVLJENJE

Surutka se preporučuje osobama koji žele da se oslobode viška kilograma jer pruža osećaj sitosti podstičući lučenje hormona koji utiče na smanjenje apetita.Na taj način konzumacijom ove lekovite tečnosti dovodimo u red našu liniju,kao i bolje psiho-fizičko stanje u celini.

SURUTKA ZA ZDRAVLJE

Još početkom prošlog veka,evropska elita odlazila je u švajcarske banje, gde su se, osim termalnim vodama, zdravstveni problemi lečili i surutkom – i to problemi od opstipacije i gojaznosti,preko hormonalnih poremecaja i ateroskleroze, do oboljenja jetre i gušterače.Ova terapija potom je pala u zaborav, da bi je naučna istraživanja sprovedena pre desetak godina ponovo vratila u žižu interesovanja. Brojne studije o belančevinama iz surutke potvrđuju njihov potencijal u jačanju imuniteta, sprečavaju nastanak karcinoma, kao i ozbiljnih imunoloških poremećaja izazvanih HIV virusom. Istraživanja na Bostonskom univerzitetu pokazala su da surutka kao lek može da spreči bolest osteoporozu, jer ona nadoknađuje belančevine čiji nedostatak dovodi do poroznosti kostiju.

SURUTKA RECEPT

Hleb:pomešati četiri šolje surutke, po dve šolje integralnog i belog brašna, te pšenične prekrupe, dve kašičice šečera i kašičicu kvasca u prahu. Umesiti testo, pustiti da  odstoji dva sata, premesiti i peći pola sata na 200°C.

Začinsko bilje u saksiji


Mnoge vrste začinskog bilja mogu da rastu i u posudama ili većim saksijama. Za određene vrste je ipak poželjno imati baštu. Međutim, biljke koje uspevaju na ograničenom prostoru su: Bosiljak (kome treba velika saksija), krbuljica, sitni luk, mirođija, lavanda, matičnjak, alojzija, majoran, nana, peršun, rukola, ruzmarin, žalfija, estragon, majčina dušica i vresak.
Sve navedene biljke dobro uspevaju u saksijama i žardinjerama.



Peršun (Petroselinum sativum) sejati u martu i držati ga na sunčanoj strani. Peršun je odličan izvor vitamina A, B i C. Koristi se za supe i kao dodataka raznim jelima. Čaj od peršunovog lišća pospešuje izlučivanje mokraće (diuretik) i blago pročišćava creva (laksativ).

Bosiljak (Ocimum basilicum) ima raznih varijeteta. Trebalo bi ih posejati u aprilu ili maju. Ova biljka ne voli "promaju", ali obožava sunce. Bosiljak ima neobične varijetete i ima veom jak miris. Kao poluotporna jednogodišnja biljka, gaji se u umereno hladnim podnebljima. Većina ljudi zna samo za veliko, meko lišće "salatastog" bosiljka, ali pored njega postoji još mnogo varijeteta koje možete izabrati, poput "Tamnog opala" s ljubičastim listovima. Bosiljak se koristi u salatama, kao i u kuvanim jelima. Ako vam se ukaže prilika, probajte da posadite žbunasti bosiljak, koji ima gomilu sitnih listova, cimet bosiljak, anis bosiljak i limun bosiljak.Nezaobilazan je dodatak jelima s paradajzom. Poboljšava varenje hrane (digestiv) i odličan je antioksidant.

Žalfija (Salvia officinalis) seje se u martu, a najbolje uspeva na kamenitom tlu. Odgovara joj osunčano mesto i ne podnosi veliku vlagu oko korena. Žalfija se gaji sama u saksiji napunjenoj mešavinom šljunka i zemlje. S vremena na vreme zemlju bi trebalo da nađubrite, da bi bila žbunastija, a vrhove izdanaka redovno odsecajte. Žalfija se koristi za pripremanje odličnog čaja protiv gušobolje i obavezno se dodaje jelima s paradajzom. Cenjen je antiseptik, odlična je za dezinfekciju usta i grla, upale desni i za inhalacije protiv prehlada.

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) se seje u martu, a "pelceri" se sade u septembru i oktobru. Ruzmarin uspeva na svim vrstama zemlje, voli sunce i ne voli često zalivanje. Čaj od ruzmarina stimuliše lučenje žuči,  smiruje glavobolju i leči infekcije disajnih puteva. Koristi se kod pripremanja mesa od ribe, girosa ...itd.

Vlašac (Allium schoenoprasum) voli rastresitiju zemlju u koju se bar jednom mesečno dodaje đubrivo. Posejte ga krajem marta, ali s obzirom na to da brzo i bujno raste neophodno je da ga svakih dvadesetak dana potkraćujete. Saksiju stavite na osunčano ili polusenovito mesto. Vlašac, inače, ima osobine kao i luk. Salatama, supama i jelima od mesa dodaje se pre kraja kuvanja, jer lako gubi lekovitost kao i gvožđe i vitamine A i C.

Pitoma nana (Mentha piperita) se rasađuje u martu. Za uzgoj "traži" zemljište s mnogo vlage a uspeva na suncu ili u poluseni, što znači da je važno da je često zalivate. Nana se svake godine mora obavezno presaditi u drugu zemlju ili staru zemlju izmešanu i osveženu đubrivom. Sveži listovi se koriste za pripremanje čaja, ali i kao dodatak jelima koja se teško vare kao što su pasulj i kupus. Nana je proveren lek protiv tegoba sa varenjem, neguje usta i zube i osvežava dah.

Majčina dušica (Thymus serpyllum) odlično uspeva u suvoj zemlji bogatoj mineralima, a seje se s proleća. Zalivajte je umereno i ne preterujte jer može da istruli. Osim toga obavezno joj povremeno odsecajte vrhove. Majčina dušica deluje antibakterijski, umiruje, odlična je u borbi protiv infekcija disajnih puteva, a pomaže i u slučaju dijareje i želudačnih tegoba. Majčina dušica se koristi i za dezinfekciju bunarske vode. Takođe, čaj od majčine dušice je odličan lek protiv neprijatnog mirisa nogu.

Matičnjak (Melissa officinalis) se uzgaja kao i majčina dušica. Sprečava grčeve u organima za varenje, pomaže protiv menstrualnih tegoba, a čaj od matičnjaka dokazano umiruje živce i uspavljuje. Prema narodnom verovanju, platnena kesica s matičnjakom, stavljena pod jastuk garantuje lepe snove.

Origano (Origanum vulgare) se, takođe, uzgaja u istim uslovima kao matičnjak i pitoma nana. To znači da origano, nanu i matičnjak možete gajiti zajedno u jednoj većoj saksiji. Origano je nezaobilazan u jelima mediteranske kuhinje, dobar je izvor vitamina C i antioksidans. Ukoliko dodajete origano u jelo, on bukvalno zamenjuje biber i so.

Na kraju, izbor začinskog bilja je na vama. Planirajte da sejete ili sadite samo one vrste bilja koje ćete zaista koristiti u kuhinji i držite se pravila - sve umereno i bez preterivanja.

Ono što je najvažnije jeste da povremeno promenite kulturu začinskog bilja u saksijama. Nije neophodno da menjate zemlju već samo da zamenite mesta biljkama. To možete uraditi tek pošto biljke uđu u stadijum mirovanja. 

LIJEK PROTIV ČIRA, GASTRITISA, UPALE DEBELOG CRIJEVA…

Ukoliko imate problem sa gastritisom, čirom, debelim crijevom, želučanom kiselinom i lošom probavom te sporim metbolizom predlažemo vam ovaj narodni lijek. Recept je veoma jednostavan i provjereno efikasan. Članovi našeg portala lično vam mogu potvrditi da ovaj narodni recept izvrsno funcioniše.
sok_od_kupusa
Za lijek vam je potreban svjež kupus i sokovnik. Svako jutro trebate iscjediti svjež sok od kupusa u količini 1-1,5 dcl.
Popijte to na prazan želudac i nemojte ništa drugo jesti i piti naredna dva sata.
Ovo ponavljajte 40 dana. Nakon što završite terapiju provjerite rezultate i efekte. Terapiju po potrebi možete nastaviti koliko god je potrebno. Ukoliko nemate sokovnik možete kupus naribati ili samljeti, malo posoliti i ostaviti da odstoji. Nakon toga procjedite masu dobro kroz dvostruku gazu kako biste izvukli sok.
Osim sjajnog efekta na upale u probavnim organima, gastritis, čir i druga stanja sa crijevima sok od kupusa može vam donijet i dodatne zdravstvene korisit.
Ako budete redovno pili sok od kupusa tokom 40 dana mogli bi imati pozitivan uticaj na poboljšanje krvne slike, smanjenje štetnog LDL holesterola, smanjenje krvnog pritiska, sjajniju i čišću kožu i smanjenje tjelesne težine za nekoliko kilograma ukoliko ste pretili.
Kupus je povrće visoke biološke i niske kalorijske vrijednosti (24 kcal na 100 g), a prosječno sadrži: 92,52% vode; 1,21% proteina; 0,18% masti i 2,3% dijetetskih vlakana.
Najviše su zastupljeni: vitamin C (42 mg na 100 g) i beta-karoten (provitamin vitamina A), a zatim slijede minerali: kalij, željezo, magnezij, sumpor i bakar. Male količine natrija te povoljan odnos kalcija i fosfora osiguravaju maksimalno iskorištavanje kalcija u organizmu.

Izvor:

04 новембар 2014

Kad naučite ove cake, teško da vam neka biljka neće uspjeti

Ako se tek amaterski i iz gušta bavite vrtlarenjem i uzgojem biljaka, vjerojatno ste se više puta zapitali zašto vam neka biljka ne uspijeva.
U nedostatku iskustva, promaknule su vam i razne cake kako pomoći biljci da bude što ljepša i bogatija.
No, nakon što naučite ove trikove, briga o biljkama postat će vam puno lakša!
Primjerice, kad sljedeći put skuhate špagete, ohladite tu vodu punu nutrijenata, pa zalijte biljke koje će tako dobiti prirodno ‘gnojivo’.
Plastičnim žlicama tjerajte mačke iz vrta…
U našoj fotogaleriji otkrijte još puno korisnih trikova!

Sačuvajte pepeo od drvenog roštilja!
Pospite ga po površini zemlje u koju ćete saditi i grabljama ravnomjerno rasporedite.
Pepeo drveta ima kalija, kalcija, forsfora i magnezija, pa će potaknuti snažan rast korijena i stabljike.

Kako bi osigurali da mačke ne koriste vaš vrt kao WC, zaštitite biljke plastičnim vilicama zabijenima u zemlju.
Stavite stiropor u veliku teglu i dodajte zemlje kako biste poboljšali drenažu i olakšali kretanje vode.
Stare sjemenke možete koristiti ako prođu ovaj test – stavite 10 sjemenki na vlažni papirnati ručnik, stavite ih u prozirnu vrećicu, označite datumom i zalijepite.
Pratite koliko će sjemenki proklijati.
Pomnožite taj broj s deset kako biste izračunali postotak uspješnosti proklijavanja.
Više od 70 posto prolazi.
Ako je između 40 i 60, zasadite sjeme vrlo gusto. Ispod 40 posto, bolje je kupiti novo sjeme.
Gorka sol dobra je kao gnojivo za biljke.
Biljka će ljepše rasti ako je jednom mjesečno zalijete mješavinom koju dobijete od 2 žličice soli s 4 litre vode.
 Posadite vrh ananasa u lonac kako bi izrastao novi.
Mlijeko sjajno funkcionira kao gnojivo i protiv gljivica.
Možete koristiti novo ili ono kojem je istekao rok.
Pomiješajte ga s vodom u omjeru 50-50. Stavite mješavinu u bocu s raspršivačem i pošpricajte biljku, neka se mlijeko samo upije u listove.
Imajte na umu da neke biljke, poput rajčica, mogu razviti gljivična oboljenja ako gnojivo predugo ostane na listovima.
Ako je to slučaj, lagano obrišite mokrom krpom ili pošpricajte vodom.
Potopite sjeme rajčica preko noći u hladni čaj od kamilice prije sadnje kako biste olakšali proklijavanje i spriječili stvaranje gljivica.
Koristite ljuske od jaja kako biste odvratitli štetočine i obogatili tlo kalcijem.
Vodu od kuhanja jaja, krumpira, špinata, tjestenine ne bacajte!
Kada se ohladi njome zalijevajte biljke koje će tako dobiti nutrijente iz hrane.
Uzgojite sadnicu u limunovoj kori umjesto u klasičnoj posudi kako biste dobili jaču biljku, koja će ljepše cvjetati i imati duži vijek trajanja.
Prepolovite limun, očistite unutrašnjost kore i izbušite malu rupu na dnu za odvodnju, a zatim posadite sjeme kao i inače.
Kada dođe vrijeme sadnje, možete koru posaditi zajedno sa sadnicom.
Razmnožite ruže stavljanjem reznice u manji krumpir prije sadnje, koji reznicu održava vlažnom dok ne izraste korijen.

Izvor:maticnjak.blogspot.com