Umjesto da pijemo lijekove možemo sebi pomoći na prirodan način. Anis, majčina dušica, kamilica, matičnjak, gospina trava i lavanda su biljke koje otklanjaju tjeskobu, strah i nervozu te ublažavaju stres, nepravilan rad srca, glavobolju i nesanicu.
Anis:Ova biljka intenzivnog i karakterističnog mirisa može biti odlično sredstvo za smirenje. Anis umiruje i jača živce te pomaže protiv nervoze, razdražljivosti, histerije i nesanice. Osim što smiruje nerve, smiruje i nadutost, a može se koristiti i kod bolnih menstruacija.
Majčina dušica:
Ljekoviti sastojci ove biljke su u listu i u cvijetu, a njena eterična ulja opuštaju mišiće. Veoma povoljno djeluje na nervni sistem, relaksira, smanjuje tjeskobu, psihičku napetost i nervozu, te omogućava dobar san. S obzirom na to da njeni sastojci lako izvjetre potrebno je da čaj pripremate u poklopljenoj posudi kako ne bi izgubio ljekovita svojstva. Kašiku majčine dušice prelijte sa dva decilitra vrele vode, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Kad se čaj ohladi, procijedite ga i popijte. Ako vam smeta gorčina, zasladite ga medom.
Kamilica:
Ova ljekovita biljka opušta cijelo tijelo. Omekšava i smiruje tkiva i mišiće. Jake doze čaja od kamilice pomažu i kod nesanice. Kamilica je čest sastojak u mješavinama kada je u pitanju biljni lijek za smirenje.
Lavanda: Biljka ugodnog mirisa od davnina se koristi protiv nesanice i za liječenje nerava. Lavandu možete staviti u kupku prije spavanja ili pripremiti smirujući čaj. Osim što opušta mišiće, smiruje nervozu i uznemirenost, čaj od lavande djeluje blagotvorno i u slučaju poremećenog sna. Čaj se priprema jednostavno, a djeluje brzo. Prelijte vodom dve kašičice cvjetova lavande i ostavite da djeluje deset minuta. Nakon što ste procijedili, zasladite medom i pijte dvije šolje dnevno.
Matičnjak: Djeluje pozitivno na psihu. Za ljekovita svojstva ove biljke najzaslužnija su esencijalna ulja koja opuštaju mišiće, jačaju srčani mišić i djeluju kao antibiotik. Može da se koristi sam ili u kombinaciji sa drugim biljkama.
Čaj od matičnjaka pomaže kod glavobolja izazvanih nervozom. U litar vode skuvajte deset kašičica suvih listova matičnjaka, ostavite da odstoji desetak minuta, zatim procijedite.
Gospina trava: Najpoznatiji je prirodni lijek protiv depresije. Njeni antidepresivni učinci su cijenjeni i u konvencionalnoj medicini. Gospina trava ili kantarion već se vijekovima koristi kao lijek protiv depresije, potištenosti, anksioznosti, kao i kod problema sa nervima. Sadrži tanine, hipericin, smolu, antocijan, eterična ulja i azulen, a za razliku od sintetičkih lijekova ne stvara ovisnost, niti ima štetne nuspojave.
Čaj od ove biljke pravite tako što srednju kašiku suvih cvjetova gospine trave prelijete šoljom ključale vode i procijedite nakon pet minuta. Pijte gutljaj po gutljaj, u razmacima. Ovaj napitak najbolje je uzimati prije doručka i neposredno prije spavanja.
Valerijana: Vijekovima se upotrebljava za ublažavanje nervnih tegoba. Kao sredstvo za umirenje koristi se sama ili u kombinaciji sa drugim biljkama, u obliku čaja ili tinkture.
Veoma je djelotvorna i ova čajna mješavina. Izmiješajte po 30 grama usitnjenog korijena valerijane, listova nane i listova gorke djeteline. Supenu kašiku mješavine prelijte sa 2,5 decilitara ključale vode, ostavite poklopljeno pola sata pa procijedite. Pijte tri puta dnevno po šoljicu toplog čaja poslije jela.
Vitamin tijamin
Tijamin je vitamin koji je neophodan da bi nervi imali dovoljno energije koja im je potrebna za prenošenje električnih impulsa (nadražaja). Nedostatak tijamina uzrokuje nervozu i razdražljivost, apetit slabi, a može da se javi i poremećaj sna. Tijamina ima u svinjskom mesu, proizvodima od integralnog brašna, grašku i grahu.